رفع شکستگی فرش

رفع شکستگی فرش

رفع شکستگی فرش یکی از کارهای است که باید خیلی پیگیری کرد با توجه به اینکه اهمیت فرش در خانه‌های ایرانی را به هیچ عنوان نمی‌توان دست کم گرفت. تقریبا همه ما از انواع مختلف فرش ماشینی و دستباف در اتاق‌های مختلف خانه استفاده می‌کنیم و فعالیت‌های روزمره خود را نیز روی آن‌ها انجام می‌دهیم.

اما با وجود اینکه بیشتر فرش‌ها برای سالیان طولانی و بدون هیچ مشکلی مورد استفاده قرار می‌گیرند، گاهی اوقات دچار مشکلاتی می‌شوند که باید هرچه زودتر آن‌ها را برطرف کنیم. شکستگی فرش از مشکلات رایجی است که دفعات زیادی با آن روبرو می‌شویم. در این مطلب قصد داریم که دلایل رایج این اتفاق را توضیح داده و چگونگی ترمیم شکستگی فرش را بررسی کنیم.

پادکست رفع شکستگی فرش را بشنوید:

دلایل و علت شکستگی فرش

عده زیادی از مردم راه‌های زیادی را برای رفع شکستگی فرش امتحان می‌کنند. اما پیش از هر چیز باید دلایل این اتفاق را بدانیم تا در صورت امکان از آن‌ها جلوگیری کنیم. برخی از دلایل شکستگی فرش عبارت‌اند از:

  • شستشوی غیر اصولی فرش

شستشوی فرش در منزل از ساده‌ترین کارهایی است که می‌توانیم برای نظافت آن انجام دهیم. مشکل اصلی اینجاست که در زمان این کار، معمولا توجه چندانی به سلامت و دوام فرش نداریم و همین امر مشکل‌ساز می‌شود.

همچنین افراد زیادی وجود دارند که پس از شستشوی فرش آن را روی سطوح نامناسب پهن می‌کنند که فشار زیادی را به بخش‌های مختلف فرش وارد می‌سازد. این کار موجب ایجاد گسستگی در بافت فرش شده و تار و پود آن را از هم جدا می‌کند.

  • تراکم بالای فرش

این دلیل بیشتر باعث شکستگی فرش های دستباف می شود. هرچه تراکم فرش بیشتر باشد، وزن آن بیشتر خواهد بود. به همین خاطر، زمانی که فرش را جابجا می‌کنیم یا یک شیء زیر آن قرار می‌گیرد، فرش به راحتی دچار شکستگی خواهد شد. اما این قضیه در مورد فرش های ماشینی کاملا برعکس است. هرچه تراکم فرش ماشینی بیشتر باشد، مقاومت آن در برابر فشارهای گوناگون بیشتر خواهد بود.

  • تا کردن فرش به صورت نامناسب

این مشکل بیشتر در هنگام نقل مکان اتفاق می‌افتد، یعنی زمانی که فرش‌ها را تا می‌کنیم تا فضای کمتری را اشغال کنند. عده زیادی حتی وسایل بیشتری را روی فرش تا شده قرار می‌دهند تا فرایند جابجایی راحت‌تر صورت گیرد.

این کار نه تنها آسیب‌هایی جدی به بافت فرش وارد خواهد کرد، بلکه تار و پود آن را نیز به شدت شل می‌کند. همچنین زمانی که فرش از مساحت اتاق مورد نظر بزرگ‌تر است، اغلب آن را تا می‌کنیم. همیشه سعی کنید که فرش‌ها را در هنگام جابجایی تا کنید و در همان حال فرش‌هایی متناسب با اندازه اتاق به کار بگیرید.

  • بافت غیرمستحکم فرش

از آنجا که کار بافندگی فرش های ماشینی توسط دستگاه صورت می‌گیرد، معمولا تمامی بافت به صورت یکدست بوده و مشکلی از این بابت وجود ندارد. اما استحکام فرش های دستباف به حوصله و دقت شخص بافنده بستگی دارد و در بعضی از موارد شاهد اتفاقاتی مانند شکستگی فرش برای آن‌ها هستیم. بنابراین، در زمان خریداری فرش‌ های دستباف و نفیس از کمک یک متخصص استفاده کنید تا بهترین انتخاب را برای خانه خود داشته باشید.

  • جنس الیاف فرش

معمولا از الیاف زیادی برای بافت فرش های ماشینی استفاده می‌شود که در میان آن‌ها می‌توان به اکریلیک و پلی استر اشاره کرد. فرش های اکریلیک معمولا دوام بسیار بیشتری در برابر فشار و شرایط مختلف دارند و کمتر دچار شکستگی می‌شوند.

رفع شکستگی فرش

مطالعه بیشتر: نکات مهم و کلیدی برای شست و شوی فرش

رفع شکستگی فرش ماشینی

اگر یک جستجوی ساده انجام دهید یا از چند نفر بپرسید، به شما خواهند گفت که می‌توان با استفاده از قرار دادن یک جسم سنگین روی قسمت آسیب دیده اقدام به رفع شکستگی فرش کرد. باید بگوییم که این کار برای از بین بردن چروک فرش کاربرد دارد و به هیچ عنوان در مورد شکستگی کارساز نخواهد بود. بهتر است که همیشه فرش را در صورت عدم نیاز یا جابجایی لول کرده و از تا کردن آن جدا خودداری کنید.

متاسفانه شکستگی فرش یک مشکل کاملا فنی بوده و برطرف کردن آن در خانه بدون استفاده از ابزار مخصوص عملا غیرممکن است. بنابراین بهتر است که در صورت مشاهده این مشکل بلافاصله با بهترین قالیشویی از جمله ابریشم مشهد تماس بگیرید تا متخصصین این کار با استفاده از دستگاه‌ها و ابزار موجود اقدام به رفع شکستگی فرش کنند.

رفع شکستگی فرش دستباف

رفع شکستگی فرش دستباف نیز همانند فرش ماشینی با استفاده از ابزار و لوازم مخصوص صورت می‌گیرد. در بسیاری از شهرها کارشناسانی وجود دارند که در زمینه تعمیر فرش‌ های دستباف یا نفیس تخصص دارند. برطرف کردن این مشکل تنها با بررسی کامل تار و پود و الیاف فرش ممکن است و اقداماتی مانند پهن کردن یا بخارشو کردن فرش آن تاثیری در رفع مشکل نخواهند داشت.

رفع شکستگی فرش بعد از شست و شو

فرش‌ها پس از شست و شو تا مدت زمانی نسبتا طولانی مقداری رطوبت را در ساختار خود حفظ می‌کنند که باعث انعطاف‌پذیری هرچه بیشتر الیاف و تار و پود آن می‌شود. اگر احساس می‌کنید که فرش شما دچار شکستگی شده است، سعی کنید که آن را در حالتی قائم پهن کنید.

اگر پس از خشک شدن فرش باز هم احساس کردید که شکستگی فرش بیش از پیش‌بینی شما است، با یک شخص متخصص یا یک قالیشویی معتبر تماس بگیرید. قالی شویی ابریشم با بیش از دو دهه فعالیت همراه با بهترین دستگاه ها و ارسال سریع همواره سعی دارد بهترین خدمات را به شما عزیزان ارائه دهد برای ثبت سفارش و یا مشاوره می توانید از طریق لینک های زیر در ارتباط باشید.

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*