بهترین روش شستشوی قالی دستبافت

بهترین روش شستشوی قالی دستبافت در منزل و قالیشویی

یکی از وسایل مهم منزل که باعث زیبایی هر چه بیش تر منزل شما میباشد، قالی دستبافت است. به همین علت باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید.برای حفظ این زیبایی باید اصولی را رعایت فرمایید که در این مقاله  سعی داریم بهترین روش شستشوی قالی دستبافت در منزل و قالیشویی را مورد بررسی قرار دهیم.

شستشوی قالی دستبافت نکات کم ولی اساسی را دارد که با رعایت این نکات زیبایی قالی بصورت همیشگی حفظ میشود. و شما میتوانید ارزش اولیه قالی دستبافت خود را بصورت دائم حفظ نمایید. اما در صورت اینکه نکات لازم را رعایت نفرمایید ممکن است به تار و پود و ظاهر زیبای آن آسیب جدی وارد نمایید.

شستشوی قالی دستبافت در منزل یا قالیشویی

بهترین روش شستشوی قالی دستبافت

بهترین روش شستشوی قالی دستبافت در منزل و قالیشویی

نکته بسیار مهم برای شستشوی قالی دستبافت و همچنین ماشینی این است که نباید در هنگام شستشو، فرش رنگ دهد، برای تشخیص این موضوع بهتر است که شما یک دستمال سفید روی فرش پهن نمایید تا متوجه این موضوع شوید. شستشوی فرش نکات مهمی دارد که باید تلاش کنید و آن ها را رعایت فرمایید. شستشو نباید بطور سالیانه صورت گیرد. باید فاصله زمانی برای شستشوی هر فرش چند سال باشد. به دلیل اینکه در منزل شما از ابزار مکانیکی خاصی برای خشک کردن استفاده نمی شود بهتر است این فرآیند را در تابستان که هوا گرم  است و آفتاب  مناسبی دارد انجام دهید. در ادامه به ذکر چند نکته میپردازیم:

 • سطح زمین بصورت شیبدار و هموار باشد. (موزاییک یا سیمانی)
 • فشار آب بصورت معمولی، خروجی آب مانند دوش و دمای آب بصورت ولرم (حدود ۲۰ درجه سانتیگراد) باشد.
 • مواد شوینده نباید بصورت اسیدی یا قلیایی باشند. ( بطور مثال پودر دستی را ابتدا در آب حل نمایید و شامپوی فرش)
 • قبل از شستشوی فرش دستبافت آن را خیس نکنید، اینکار باعث میشود قسمت های کم رنگ فرش رنگ بگیرند.
 • به هیچ عنوان پس از شستشوی فرش آن را لوله نکنید.
 • آب های موجود برروی فرش شسته شده را توسط پارو خارج کرده و با کمک حوله یا پارچه نخی آب را از آن خارج کنید و بگذارید به همان حالت به مدت ۳ ساعت بماند تا رنگ قسمت های رنگی به جاهای دیگر انتقال داده نشود.
 • پس از گذشت ۳ ساعت فرش را برای خشک کردن به پشت بندازید و در معرض هوای آزاد و نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.
 • پس از خشک شدن فرش، با کمک برس نرم به سمت خواب قالی آن را برس بزنید.
مزایای شستن فرش در قالیشویی

بهترین روش شستشوی قالی دستبافت

نحوه استفاده از شامپو برای شستشوی فرش

حتما به این نکته توجه فرمایید که شامپو های استاندارد در کلیه فروشگاه های کشور را تهیه بفرمایید، و نکات زیر را برای شستشوی فرش دستبافت استفاده کنید:

 • با کمک جاروبرقی گرد و غبار را از روی فرش خارج کنید.
 • ۲ فنجان شامپو فرش را در داخل یک لیتر آب ولرم بریزید و آنقدر بهم بزنید تا کف کند.
 • با کمک یک اسفنج بصورت کاملا آهسته کف شامپو را برروی فرش بکشید. (حتما باید کف را روی فرش بکشید در غیر این صورت فرش بصورت لوچ و چسبنده میشود.)
 • کار را از قسمت بالای خواب فرش شروع کنید.
 • در هنگام خارج کردن آب (پس از شستشو) از سمت خواب فرش انجام شود.
 • با کمک یک پارچه زبر یا تور پرده برروی فرش پهن نمایید. سپس با کمک یک جاروی چوبی و یا برس فرش را در جهت خواب آن جارو بزنید.
شستشوی قالی دستبافت در منزل یا قالیشویی

مزایای شستن فرش در قالیشویی

پیشنهاد مطالعه:فواید شست و شوی فرش توسط قالیشویی

نکات مهم در مورد بهترین روش شستشوی فرش دستبافت در قالیشویی

قالیشویی ها به دلیل استفاده از ماشین آلات صنعتی و تجربه کاری خیلی سریعتر و با کیفیت بیشتری نسبت به شستشوی قالی در منزل می توانند این کار را انجام دهند و توصیه میشود که حتما این کار را به بهترین قالیشویی ها بسپارید.

در قالیشویی ها برای غبارگیری از دستگاه های مکانیزه استفاده می کنند و میزان غبارگیری و به اصطلاح تکان دادن بستگی به نوع و درجه فرش دارد. و سپس کارشناسان مجرب به تثبیت رنگ میپردازند که فرش های دستبافت که احتمال رنگ دادن قالی زیاد است، مشکلی بوجود نیاید. پس از این مرحله باید لکه برداری با رعایت بافت فرش انجام شود. شستشوی فرش با کمک دستگاه های مدرن با توجه به نوع و تراکم فرش انجام می شود و در مرحله پایانی فرش را آبگیری و خشک میکنند.

قالیشویی ابریشم مشهد یکی از بهترین و مجهزترین قالیشویی ها می باشد. شما می توانید فرش های خود را با خیال راحت به دست های توانای ابریشم مشهد بسپارید تا به بهترین شیوه شسته شود و به شما مشتری عزیز برگردانده شود. تنها کافیست با ما تماس بگیرید .

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*