دلایل زرد شدن فرش بعد از شستشو

دلایل زرد شدن فرش بعد از شستشو

فرش از جمله مهمترین و اساسی ترین وسیله های هر منزلی به شمار می رود و زیبایی و شادابی آن در گرو تمیزی آن خواهد بود. بسیاری از افراد این تجربه را داشته اند که حتی با وجود چندین مرتبه شستشو فرش شاهد زرد شدن ریشه ها و حتی بافت اصلی آن بوده اند.

این مشکل می تواند دلایلی متعددی داشته باشد و در صورتی که به صورت کامل و دقیق برطرف نشود ممکن است حتی باعث آسیب به فرش و کوتاه شدن عمر آن شود و مهم تر از آن فرشی که به تازگی شستشو داده شده است همچنان کثیف به نظر خواهد رسید.

پادکست دلایل زرد شدن فرش بعد از شستشو،

معمولا زمانی که افراد شخصا اقدام به شستشو فرش می کنند و از خدمات قالیشویی ها استفاده نمی کنند شاهد این مشکل خواهند بود چرا که تخصص و مهارت کافی در شستن و خشک کردن فرش ها را ندارند.

به صورت کلی لازم است که از مواد و ابزار مناسبی برای شستن فرش ها استفاده شود، افراد مهارت و تخصص کافی داشته باشند، فرش ها به خوبی خشک شده و سپس استفاده شوند تا این مشکل به وجود نیاید و در صورت زرد شدن نیز از راهکارهای مختلف برای برطرف کردن آن می توان استفاده کرد که در ادامه به بررسی آن پرداخته خواهد شد.

علت زرد شدن فرش بعد از شستشو

همانطور که گفته شد در برخی از مواقع فرش هایی که شستشو داده شده اند دچار تغییر رنگ شده و زرد می شوند که معمولا هم تغییر رنگ به تنهایی نخواهد بود و بوی زننده ای نیز پیدا می کنند که باعث زشت شدن فرش و کاهش طول عمر آن می شود. می توان گفت اصلی ترین دلیل زرد شدن فرش ها بعد از شستشو عدم رعایت اصول شستن و عدم خشک کردن صحیح آن است.

 اصلی ترین دلایل زرد شدن فرش 

ماندن زرداب در فرش

یکی از مهم ترین دلایل زرد شدن فرش ها بعد از شستشو عدم آبکشی مناسب و باقی ماندن زرداب در بافت های آن است. بعد از آنکه این زرداب در ریشه ها و بافت فرش خشک شود باعث زردی ریشه ها و بافت آن می شود. لازم است که در زمان شستشوی فرش به خوبی زرداب آن خارج شود.

چنانچه افراد شخصا فرش ها را شستشو می دهند می توانند از پارو و لوازم اینچنینی برای خارج کردن زرداب استفاده کنند و یا از خدمات قالیشویی های معتبر استفاده کنند و در نهایت فرش را به صورت کامل خشک نمایند.

استفاده از شوینده ‌های نامناسب

یکی دیگر از علت های زرد شدن فرش ها بعد از شستشو استفاده از شوینده های نامناسب و اسیدی است. معمولا افراد عادی دانشی در مورد شوینده ها ندارند و از مواد مختلفی برای شستشو فرش استفاده می کنند بدون آنکه از کیفیت و نتیجه آن آگاهی داشته باشند.

این شوینده ها معمولا در نقاط مختلف فرش ایجاد لکه های زرد رنگ می کنند. شوینده هایی که خواص اسیدی داشته باشند و یا از آنزیم های قوی برخوردارند می توانند علاوه بر زرد کردن فرش باعث از بین رفتن بافت آن نیز بشود.

عدم خشک شدن مناسب

چنانچه بلافاصله بعد از شستن فرش ها، آنها را آویزان کنید و اجازه ندهید که کامل آب آن برود باعث زرد شدن فرش خواهد شد. بعد از شستن فرش باید به آن اجازه داد که به خوبی آب آن گرفته شود و در نهایت اقدام به آویزان کردن و خشک کردن کامل آن نمود. علاوه بر این موارد عدم غبارگیری درست و جارو نزدن مرتب فرش باعث می شود که گرد و غبار به بافت فرش نفوذ کند و بعد از شستشو فرش به رنگ زرد در بیاید.

دلایل زرد شدن فرش بعد از شستشو

علت زرد شدن فرش بعد از شستشو

مطالعه بیشتر: آیا فرش در قالیشویی آسیب می بیند

از بین بردن زردی فرش بعد از شستشو

چنانچه بعد از شستشو فرش رنگ آن تغییر کرد و زرد شد لازم است که از روش های مختلفی برای برطرف کردن آن استفاده کرد. از مهم ترین روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از محلول سرکه و جوش شیرین: محلول سرکه و جوش شیرین کاربردهای متعددی داشته و همواره برای تمیز کردن هر لکه های می تواند به کار برود. این محلول می تواند به خوبی ریشه های زرد فرش را تمیز و سفید کند و یکی از روش های رفع زرد شدن فرش بعد از شستن می باشد.
  • استفاده از شوینده هایی با اسیدیته پایین: شوینده های مخصوصی همچون شامپو فرش، صابون و پودر دستی می تواند برای پاک کردن لکه های زرد رنگ بسیار کاربردی باشد.
  • استفاده از پارچه مرطوب: استفاده از پارچه نمدار می تواند به پاک شدن لکه های زرد رنگ کمک زیادی بکند.
  • استفاده از محلول سرکه و آب نمک: سرکه می تواند تا حدود زیادی لکه های موجود در فرش را از بین ببرد. استفاده از محلول آب نمک و سرکه می تواند کمک کند که لکه های زرد رنگ فرش از بین برود.

سخن آخر

در بسیاری از مواقع فرش ها بعد از شستشو دچار تغییر رنگ می شوند و ریشه ها و بافت آن به رنگ زرد در می آید و بعضا بوی بدی نیز می گیرد. این مشکل ناشی از شستشو فرش به شکل نامناسب، استفاده از شوینده های غیر استاندارد، آبگیری نامناسب و باقی ماندن زرداب در بافت فرش و … می باشد.

برای برطرف کردن این مشکل می توان از روش هایی مانند شستشوی مجدد فرش، استفاده از محلول های سرکه و جوش شیرین و آب نمک، استفاده از شامپو فرش و دستمال مرطوب و بهره گیری از خدمات یک قالیشویی معتبر مانند قالیشویی ابریشم مشهد می توانید استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*