آیا فرش در قالیشویی آسیب می بیند

آیا فرش در قالیشویی آسیب می بیند

شاید شما هم از آن دسته از افرادی هستید که  نگرانید آیا فرش در قالیشویی آسیب می بیند یا خیر در این مقاله به این موضوع می پردازیم تا شما با خاطر آسوده قالی های خود را به قالی شویی ها بسپارید.

شما هم نگرانید که کار شست و شوی مبلمان و فرش تان هستید که آن را به قالیشویی بدهید و آن را خراب کنند؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت. متخصصین همواره توصیه کرده ‎اند که برای حفظ سلامت فرش‌ها، عملیات شست و شو به قالیشویی سپرده شود.

قالیشویی‌ها با برخورداری از مواد مخصوص شست و شوی تخصصی فرش را به بهترین نحو انجام می‌دهند. استفاده از مواد شیمیایی اشتباه در منزل برای شستن فرش موجب آسیب زدن به قالی شده و باعث می‌شود تا فرش‌ها کثیف بمانند.

مواد شوینده بهترین قالیشویی باید بتوانند هرگونه لکه شمع، روغن، جوهر، لاک و… را به بهترین نحو و بدون آسیب زدن به بافت و تار و پود فرش از بین ببرند، همچنین ضرورت دارد که این مواد به تثبیت رنگ قالی، بافت و الیاف آن کمک کنند.

از چه موادی برای شستن قالی استفاده می شود و چه موادی مضر هستند؟

اولین و اصلی‌ترین ماده مورد استفاده از شست و شوی فرش آب است. آب برای شستن فرش باید سختی کم داشته باشد. انواع مواد شوینده‌ای هم که در قالیشویی استفاده می‌شود، باید قدرت انحلال بالایی داشته باشند.

برای مثال مواد قلیایی در غلظت دما و زمان زیاد با انجام واکنش‌های شیمیایی بافت فرش را تخریب می‌کنند. سود سوزآور یکی از این مواد است که ممکن است رنگ نخ‎‌های فرش را از بین ببرد. مواد احیا کننده همچون هیدرو سولفیت سدیم نیز موجب می‌شوند تا رنگ لیف پشمی فرش از بین برود و لیف تخریب شود.

مواد اکسید کننده همچون موادی که از ترکیبات کلردار برخوردارند، نیز با فلس‌زدایی زیبایی و جلوه فرش را از بین می‌برند. برای همین با توجه به آسیب‌هایی که این مواد به فرش می‌رسانند، لازم است که از مواد شوینده قالیشویی استفاده شود. این مواد با تشخیص قالیشویی و با توجه به جنس فرش انتخاب و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویژگی‌های مواد شوینده قالیشویی

در درجه اول مواد شوینده قالیشویی باید بتوانند تمامی لکه‌ها را از بین ببرند و در عین حال از الیاف فرش محافظت کنند. لازم است تا این مواد رنگ قالی را ثابت نگه داشته و موجب ترکیب رنگ و یا از بین رفتن رنگ نشوند.

با توجه به ضررهای مواد قلیایی و اسیدی برای فرش، شوینده قالیشویی نباید مواد قلیایی و اسیدی داشته باشد. یکی از نکات مهم در خصوص مواد شوینده قالیشویی رایحه و عطر مناسب آن است تا به مشتری حس تازگی و نو بودن فرش را بدهد.

مواد مورد استفاده نباید موجب خوردگی یا خرابی قالی شوند و همچنین باید خاصیت نرم کنندگی به آن ببخشند. مهم است که مواد مورد استفاده مناسب با نوع دستگاه قالیشویی و سازگار با آن باشند.

باید میزان کف ایجاد شده مناسب بوده و راحت نیز خشک شود. مواد شوینده باکیفیت لکه‌های چربی را بدون آسیب رساندن به فرش، به راحتی پاک می‌کنند. این مواد باید قابلیت این را داشته باشند که به روش‌های مکانیزه و غیرمکانیزه برای شستشو به کار روند.

آیا فرش در قالیشویی آسیب می بیند

شست و شوی فرش در قالیشویی

مطالعه بیشتر: نکات مهم در استفاده از شامپو فرش

تفاوت مواد شوینده قالیشویی برای فرش دستباف و ماشینی

یکی از نکات مهمی که باید در خصوص مواد شوینده قالیشویی مد نظر قرار گیرد، جنس فرش است. در قالیشویی با استفاده از هیدروسولفیت لکه های فرش پاک می‌شود. فرش‌های دستباف ابریشمی باید با محلول‌های مخصوص و مواد احیا کننده شسته شوند به نحوی که به پشم قالی آسیب نرسد. نوع تار و پود فرش ماشینی در انتخاب مواد شوینده مناسب در قالیشویی نقش دارد. شامپوفرش‌های مخصوص از جمله موادی هستند که برای شستن آن‌ها استفاده می‌شود.

اهمیت انتخاب قالیشویی معتبر در شستن فرش

مهم است که کار شستن فرش به یک قالیشویی معتبر سپرده شود تا عملیات شستن فرش با دقت لازم انجام شود. حتما پیش از شستن باید جنس فرش بررسی شود و مواد شوینده مناسب برای فرش ماشینی و دستباف به کار روند.

همچنین پیش از استفاده از مواد شوینده، بهترین قالیشویی ها بررسی می‌کنند که آیا فرش، زدگی یا آسیب‌دیدگی خاصی دارد یا خیر. بررسی قدمت فرش و عمر آن نیز در انتخاب ماده مناسب اثرگذار است.

سخن آخر

مواد شوینده قالی شویی باید قدرت پاک کنندگی بالایی داشته باشند و بر اساس نوع کارایی خود انتخاب شوند. اسم برند سازنده شوینده اهمیت زیادی دارد و یک قالیشویی خوب حتما از برندهای شناخته شده و مطرح بازار استفاده می‌کند. در ضمن قالیشویی ابریشم مشهد سایر خدمات قالیشویی را هم انجام می دهد. امروزه می توانید قالیشویی آنلاین را تجربه کنید.

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*