مزایا و معایب قالیشویی سنتی و مدرن

مزایا و معایب قالیشویی سنتی و مدرن

شستن قالی به دو روش سنتی و مدرن انجام می شود که برای انتخاب درست، باید با آنها آشنایی داشته باشید. بدیهی است که قالیشویی مدرن در مقایسه با سنتی مزایایی دارد که در روش سنتی نمی توان به آنها دست یافت و در قالیشویی سنتی معایبی وجود دارد که در قالیشویی سنتی نیست و بالعکس. حال این مقاله را بخوانید تا با مزایا و معایب قالیشویی سنتی و مدرن آشنا شوید.

همانطور که احتمالا میدانید، فرش یا قالی، یکی از قدیمی ترین ابزارهاییست که انسان ها(مخصوصا در خاورمیانه) از آن برای پوشاندن سطوح جهت نشستن، یا اصطلاحا زیر انداز استفاده میکردند.
فرش نیز همانند اکثر لوازم منزل، عمر مفیدی دارد که میتوان با نگهداری از آن و شستشوی مناسب و منظم، عمر مفید آن را بیشتر کرد و استفاده بیشتری از آن برد.
در این بین ممکن است سوالی برای شما پیش بیاید که آیا فرش ها را خودمان بشوییم یا آنها را به قالیشویی بسپاریم؟

مزایا و معایب قالیشویی سنتی و مدرن

مزایا و معایب شستشوی فرش

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید چندین نکته را در نظر بگیریم:

 •    فرشی که قصد شستشوی آن را دارید، ماشینی است یا دستبافت؟
 •    این فرش، نیاز به تعمیر یا اصطلاحا، رفوگری دارد؟
 •    آیا برای شستشوی فرش در منزل( به روش سنتی )، فضای مناسبی در اختیار دارید؟
 •    آیا برای شستن فرش، نیروی انسانی کافی دارید؟

  سوالات بالا را میتوان در نکاتی که در ادامه خواهیم گفت، جمع بندی کرد. شستشوی فرش دستبافت در منزل توصیه نمیشود. زیرا این نوع قالی ها، با الیاف طبیعی ساخته شده اند و میتواند باعث بهم ریختگی نقش و رنگهای قالی شود.
  اگر فرش مورد نظر جهت شستشو ماشینی است و نیاز به رفوگری ندارد برای مثال نداشتن پارگی، در رفتگی شیرازه و… ، با درنظر گرفتن فضای مناسب و نیروی انسانی کافی و همینطور احتیاط و مهمتر از همه، استفاده اصولی و جلوگیری از هدر رفت آب، میتوانید اقدام به شستشوی فرش به روش سنتی کنید.

مزایای شستشوی فرش به روش سنتی:

 • در این روش شما خیالتان بابت روند کار راحت است و حتی بعضا دیده شده کسانی که فضای مناسبی برای شستشوی فرش دارند افرادی را جهت این امر به خدمت گرفته و قالیهایشان را در منزل میشویند.
 • هر زمان که اراده کنید میتوانید این امر را در فضایی که در اختیار دارید انجام دهید. البته استفاده درست و به موقع!
 • اطمینان از مواد شوینده ای که استفاده میکنید.
مزایا و معایب شستشوی فرش

مزایا و معایب قالیشویی سنتی و مدرن

معایب شستشوی فرش به روش سنتی

 •  در قالیشویی سنتی خاک گیری فرش با دست انجام می شد که در برخی موارد به دلیل تکان دادن فرش به روش نامناسب، فرش پاره می شد.
 •  برای خشک نمودن فرش شسته شده باید آن را در فضای باز پهن کنید که این امر زمانبر بوده و شما محدود به فصل خواهید بودبه عنوان مثال در زمستان، پاییز و بهار نمیتوان این کار را انجام داد زیرا احتمال بارش باران وجود دارد و همینطور فرآیند خشک شدن قالی به علت سرد بودن هوا خیلی بیشتر به طول می‌انجامد.
 •  اشتباه در شستشوی فرش در منزل ممکن است به قیمت از دست رفتن قالی شما یا تعمیر آن منجر شود اگر از ابزار های نامناسب جهت این امر استفاده کنید.
 • در اکثر موارد به علت اینکه این کار حرفه ای نیست و ابزارآلات مختص خودش را برای تمیزی ۱۰۰ درصدی نیاز دارد، رنگ ها ممکن است به علت تجمع آب در فرش که ناشی از نبود دستگاه خشک کن و آب گیر است، تداخل پیدا کنند و همینطور ریشه های فرش تغییر رنگ بدهند.

فواید شستشو فرش به روش مدرن

 •  استفاده از دستگاه های مخصوص جهت خاک گیری و پرزگیری از فرش
 •  شستشوی فرش یا قالی با دستگاه قالیشویی “ممکن است برخی از قالیشویان این دستگاه ها را نداشته باشند که شما باید برای اطمینان خاطر از این موضوع، تحقیق مورد نیاز را برای قالیشویی موردنظرتان انجام دهید.
 • دستگاه های مخصوص آبگیری که باعث میشود کمترین آسیب های احتمالی به فرش برسد.
 • استفاده از  گرمخانه های مسقف که باعث میشود هر زمانی که نیاز داری فرش خود را به قالیشویی ها بسپارید.
 • استفاده از مواد تخصصی برای شستشو در کارخانه های قالیشویی
 • هدر رفت کمتر آب
 • و…
قالیشویی

مزایای شستن فرش به روش سنتی و مدرن

روش مدرن یا سنتی

مواردی که در بالا گفته شد حکم میکند شما برای جلوگیری از آسیب به فرش، آن را به قالیشویان مجاز شهر خود بسپارید.البته که بعضا مشاهده میشود که برخی از قالیشویان در این امر عجله کرده و یا با نیروی غیر متخصص به قالی آسیب میزنند. اگر این مورد برای شما هم پیش آمده میتوانید به صفحه شکایت از قالیشویان مراجعه کرده تا راه های انجام این امر را بدانید.

با این تفاسیر، ما پیشنهاد میکنیم که قالی های خود را به کارخانه های مجاز قالیشویی بسپارید.

پیشنهاد مطالعه:تفاوت شستن فرش در خانه و قالیشویی

نتیجه گیری

دراین مقاله ما سعی کردیم شما را با مزایا و معایب شستن فرش به روش سنتی و مدرن آشنا کنیم.امروزه هم قالیشویی های سنتی و هم قالیشویی های مدرن فعالیت دارند.  که تقریبا در اکثر شهرهای بزرگ فرایند شستشوی فرش به دست قالیشویی مدرن سپرده می شود. علت این امر ، شستشوی سریعتر و تمیز و نبود فضای کافی می باشد. شهر های کوچک تر قالیشویی به صورت سنتی و حتی توسط خود صاحبان  فرش انجام می شود.

اما توصیه ما به شما دوستان عزیز این است که شستن قالی های خود را به کارگاه های قالیشویی بسپارید زیرا علاوه بر این که به کارخود سرعت بخشیده اید،در هزینه ها هم نیز صرفه جویی کرده اید.قالیشویی ابریشم مشهد با سابقه ای درخشان در صنعت قالیشویی در خدمت شما دوستان عزیز می باشد.فقط کافی است با ما در ارتباط باشید.

تماس با ما

 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*