شستن فرش

بهترین روش شستن فرش در خانه

یکی از مهم‌ترین لوازم دکوراسیون منزل فرش می باشد. فرش‌ها، همواره در معرض لکه‌ها و آسیب‌های فراوان بوده اند. قطعا شما هم لکه های ریز و درشت بر روی فرشتان را دیده اید و به دنبال راهی می‌گردید تا فرش را همیشه نو و تمیز نگه دارید؟ پس، با ما همراه باشید تا با بهترین روش شستن فرش در خانه آشنا شوید.

شستن فرش در خانه بهتر است یا قالیشویی

راه‌های زیادی برای شستن فرش در خانه وجود دارد، یکی از این راه‌ها که خانه تکانی را برای خانم خانه بسیار آسان می‌کند، شستشوی فرش توسط قالیشویی است. یک قالیشویی معتبر و با تجربه نه تنها فرش شما را به بهترین روش ممکن می‌شوید بلکه آسیبی نیز به آن نمی‌رساند.قالیشویی بهترین راه برای شستن فرش دستبافت می باشد.پس با خیالی آسوده شستن فرش های گرانقیمت خانه خود را به فالیشویی بسپارید.

نکته حائز اهمیت این است که قیمت شستشوی فرش در قالیشویی ها متری محاسبه می شود و بر حسب دستبافت یا ماشینی بودن آن ها متفاوت است.

اما اگر احساس می‌کنید که فرش‌های خانه خیلی کثیف نیستند و نیازی به قالیشویی ندارند و خودتان می‌توانید آن‌ها را در خانه بشویید بدون اینکه هزینه اضافی بابت آن پرداخت کنید، ادامه مطلب را از دست ندهید.

بهترین روش شستن فرش در خانه

شستن فرش در خانه

چند نکته ساده برای شستن فرش در خانه

شستن فرش ماشینی در خانه به یک فضای بزرگ و مناسب احتیاج دارد، اگر در خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کنید فرش را به حیاط برده و شستشو را آغاز کنید. اما اگر در آپارتمان سکونت دارید، با رعایت فرهنگ آپارتمان نشینی فرش را بشویید.

اگر در خانه‌ای قدیمی زندگی می‌کنید، فرش را به حیاط برده و شستشو را آغاز کنید.قبل از این که شستن فرش را آغاز کنید باید مطمئن شوید که فرش رنگ نمی دهد.اگر فرش بدون اصول و قوائد شسته شود امکان رنگ دادن دارد.پس قبل از اینکه فرایند شستشو فرش را آغاز کنید، یک دستمال سفید مرطوب بردارید و روی فرش بکشید.اگر فرش به پارچه رنگ داد باید از شستن آن در خانه بپرهیزید.

قبل از خیس کردن و شستشوی اصلی فرش، ابتدا با جاروبرقی آن را تمیز کرده و گرد و غبار را از آن بگیرید، اگر حیاط دارید می‌توانید فرش را از نرده آویزان کرده و با جارو چندبار آرام به آن بکوبید. مراقب باشید با اینکار به الیاف و تاروپود فرش آسیبی نرسانید.

فرش بیشتر از سایر لوازم خانه در معرض آلودگی و کثیفی قرار می‌گیرد، اما نمی‌توان هر ماه آن را شست . زیرا شستشوی ماهانه و یا حتی هر شش ماه یکبار فرش ،به الیاف آن آسیب زده و فرش را رنگ و رو رفته وکهنه نشان می‌دهد. بهتر است برای شستشوی فرش برنامه‌ای سالیانه در نظر داشته باشید. بسیاری از بانوان در هنگام خانه تکانی و ماه‌های آخر سال اقدام به شستشوی فرش می‌ نمایند.

به هیچ عنوان فرش را در محیط مرطوب و یا جلوی نور خورشید قرار ندهید.دشمن بزرگ فرش رطوبت و نور هستند و می توانند بر تار و پود آن آسیب برسانند.اگر در اتاق نورگیر فرش را می گذارید،پرده های ضخیم برای اتاق نصب کنید تا فرش رنگ و رو رفته نشود.

سطوح زیر فرش یعنی سرامیک و کف را با مواد شیمیایی اسیدی و قلیایی تمیز نکنید، اگر این مواد به خوبی از روی سرامیک و کف پاک نشوند ممکن است به بافت فرش آسیب برسانند. از قرار دادن اجسام داغ مانند اتو و قابلمه روی فرش خودداری کنید، حرارت بیش از اندازه بی تردید فرش را خواهد سوزاند.

شستن فرش در خانه

بهترین روش شستن فرش در خانه

اصول شستن فرش در خانه

قبل از فرآیند شستشو فرش در خانه باید مراحلی را طی کنید.فرقی نمی‌کند با مواد شوینده صنعتی فرش را بشویید یا با مواد پاک کننده طبیعی، در هر صورت باید ابتدا با جاروبرقی گرد و غبار موجود درون تاروپود فرش را پاک کنید. اگر قبل از شستشو، فرش را جاروبرقی نکشید، کثیفی درون آن مانده و فرش چرک مرد می‌شود.

قبل از شستن فرش ابتدا آن را با جاروبرقی به خوبی تمیز کنید و گرد و غبار درون آن را بگیرید.سپس باید وسیله شستن فرش را انتخاب کنید.  آب و صابون، شامپو فرش، سرکه، جوش شیرین و یا بخارشو می‌توانند گزینه مناسبی باشند. اگر دقیقا نمی دانید باید از کجا شروع کنید در ادامه همراه ما شوید.

پاک کردن لکه فرش، بدون هیچ اثری از لکه

ممکن ‌است برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که لکه فرش را با چه چیزی پاک کنم؟ امروزه شوینده‌های متفاوتی در بازار وجود دارند که هرکدام، قدرت پاک‌کنندگی خاصی دارند. بسیاری از افراد برای لکه گیری فرش، این مواد صنعتی را انتخاب می‌کنند و عده‌ای هم با قالیشویی‌ها تماس می‌گیرند. اگر هیچ‌کدام از این راه‌ها شما را راضی نکرده است، ما شما را با روش های تمیز کردن لکه فرش آشنا می کنیم.

ریختن غذا، افتادن فنجان قهوه و یا چای روی فرش اتفاقی است که ممکن است برای همه رخ دهد. اما مهم‌ترین موضوع، واکنشی است که ما نشان می‌دهیم. انتخاب نادرست و نداشتن اطلاعات، باعث از بین رفتن تار‌و‌ پود فرش گران ما می‌شود. در اینجا به چند روش خانگی آسان برای تمیز کردن لکه فرش اشاره می‌کنیم تا در صورت مواجه شدن با لکه‌ها خودتان به آسانی با آن‌ها مقابله کنید.

پاک کردن لکه قهوه و چای از روی فرش

هنگامی که چای یا قهوه روی فرش می‌ریزد، سریع با یک قاشق آن‌ها را از سطح فرش بردارید. چای و قهوه به سرعت جذب فرش می‌شوند، و پودر قهوه روی فرش باقی می‌ماند.بعد از جمع کردن پودر قهوه از روی فرش ، یک پارچه سفید را با آب ولرم و مایع ظرفشویی مرطوب کنید و روی قسمتی که لک شده است بکشید. این کار را چند بار تکرار کنید، و در آخر قسمت مورد نظر را با یک پارچه خشک نمایید.

اگر بعد از تمیز ‌کردن لکه‌ها هنوز جای آن‌ها را روی فرش می‌بینید، از سرکه استفاده کنید. سرکه سفید را با آب ترکیب کرده و روی لکه اسپری کنید. بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه، با یک دستمال سفید روی لکه‌ها بکشید. لازم به ذکر است که محدوده‌ی لکه‌ها را حتما با آب سرد بشویید. استفاده از آب داغ می‌تواند محدوده‌ی لکه را افزایش دهد.

برای اینکه چای یا قهوه ریخته شده کمتر جذب فرش شود، مقداری نمک روی مایع ریخته شده بریزید. نمک، چای را به خود جذب می‌کند و اجازه نفوذ به الیاف فرش را نمی‌دهد. دستمالی مرطوب بردارید و روی لکه باقی مانده بکشید و آن را تمیز کنید.

از بین بردن لکه چای روی فرش با ماست

اگر بر روی فرش کرم رنگ، چای ریخته و آن را لک کرده است،باید لکه را با ماست از بین ببرید.برای این کار فقط کافی است مقداری ماست روی جایی که لکه ماست باقی مانده بریزید و بگذارید تا ماست کمی روی فرش بماند.سپس آن را با یک قاشق جمع کنید. یک دستمال مرطوب برداشته و روی لکه فرش بکشید. می‌بینید که فرش دوباره مثل روز اول شده است.

شستشوی-فرش-و-موکت-

بهترین روش شستن فرش در خانه

چگونه رنگ را از روی فرش پاک کنیم؟

پاک کردن رنگ از روی فرش سخت‌تر از مابقی لکه‌هاست. زیرا آب روی آن هیچ اثری ندارد.

استرس نگیرید، فقط عجله کنید!

رنگ روغنی که روی فرش ریخته‌ شده‌ را تا حدی که ممکن با یک دستمال بردارید. احتیاط کنید، تا رنگ روغن را بیشتر در محیط پخش نکنید. یک پارچه سفید رنگ بردارید و مقداری تینر روی آن بریزید. آن را به صورت ضربه‌ای روی لکه رنگ بزنید، سپس آن قسمت را بلافاصله با آب و مواد شوینده تمیز کنید. ممکن است بعد از خشک شدن فرش، بوی تینر را احساس کنید. کمی جوش شیرین بردارید و روی آن قسمت بپاشید و بعد از گذشت ساعتی آن را جارو کنید.

لکه گیری فرش، کاری طاقت ‌فرساست و تنها یک اشتباه کافیست تا لکه نه تنها پاک نشده، بلکه بر سطح فرش نیز پخش شود.

پیشنهاد مطالعه:تفاوت شستن فرش در خانه و قالیشویی

سخن آخر

یکی از بزرگترین دغدغه های خانم های خانه دار به خصوص در ایام نزدیک عید نوروز شتشوی فرش و موکت است .شستن فرش ماشینی در منزل نیازمند فضای مناسب است.پس اگر فضای مناسبی دارید و ابعاد فرش شما کوچک می باشد با رعایت مصرف بهینه آب می توانید آن را در خانه بشویید.اما اگر ابعاد فرش شما بیشتر از ۶ متر می باشد و تابع فرهنگ آپارتمان نشینی هستید،بهتر است که فرش های خود را به قالیشویی بسپارید.

امیدواریم ترفند هایی که درباره شستن فرش در منزل برایتان عنوان کردیم،را با دقت به کار گیرید اما اگر می خواهید با خیال راحت و با بهترین کیفیت فرش های شما شسته شود همین الان درخواست ثبت سفارش آنلاین قالیشویی ابریشم مشهد را ثبت نمایید.

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*