مراحل شستن فرش در قالیشویی

مراحل شستن فرش در قالیشویی

شاید بار ها این سوال را از خودتان پرسیده باشید که اصلاً در یک کارگاه قالیشویی چه می گذرد؟ بد نیست بدانید که امروزه به دلیل پیشرفت صنعت و تولید انواع ماشین قالیشویی، از روش های مختلفی برای شستن انواع فرش و قالی استفاده می شود. فرش های ماشینی، فرش های دستباف و یا انواع موکت ها هر یک با توجه به اینکه چقدر کثیف هستند و با توجه به جنس شان به روش های مختلف و با مواد پاک کننده ی مختلفی که متخصصین حاذق در قالیشویی تشخیص بدهند شسته می شوند.

قالیشویی به روش سنتی و مدرن

مزایای شستن فرش در قالیشویی

طریقه شستن فرش با دستگاه 

با پیشرفت تکنولوژی بدون دخالت دست،می توان کلیه عملیات شستشوی فرش را انجام دهیم. کشیده شدن فرش یکی از مشکلاتی است که در شستشوی دستی رخ می‌دهد. همچنین هنگام شستن فرش با دست، نیروی انسانی به مرور خسته شده و به همین دلیل، شستن و خشک کردن فرش به صورت یک‌دست انجام نخواهد شد.

غبارگیری از فرش

مراحل کار قالیشویی به این صورت است که ابتدا با تجهیزات مخصوص، عملیات غبارگیری فرش انجام می‌شود. در منازل و قالیشویی‌های سنتی این کار با وارد کردن ضربه به فرش انجام می‌شود. با این کار الیاف فرش، آسیب جدی دیده و در صورت کهنگی، پاره خواهد شد. در افرادی که آلرژی دارند، انجام عملیات غبارگیری در منزل به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. همچنین مهم است که این عملیات پیش از اینکه فرش خیس شود، انجام شود.

جاروهای دستی و برقی، قدرت مکش بالایی ندارند و همچنین تکان دادن شدید فرش که در غبارگیری سنتی و در خانه توسط افراد ناوارد انجام می‌شود؛ موجب سست شدن گره‌های قالی می‌شود. این در حالی است که عملیات غبارگیری در قالیشویی ها با تجهیزات به‌روز و توسط کارشناسان فنی انجام می‌شود تا هیچگونه خسارتی به فرش وارد نشود. پیش از انجام غبارگیری، هرگونه ایراد در فرش بررسی شده و این عملیات با توجه به وضعیت فرش و با جاروهای مخصوص انجام می‌گیرد.

قالیشویی به روش سنتی و مدرن

مراحل شستن فرش در قالیشویی

شستشوی فرش

شستشوی فرش اصلی‌ترین مراحل قالیشویی است که حساسیت زیادی دارد. یکی از نکات مهمی که همواره در قالیشویی ها مدنظر قرار می‌گیرد؛ تفاوت روش شستشوی فرش دستباف و ماشینی است. فرش دستباف و ابریشمی دارای حساسیت ویژه‌ای است و در صورتی که با مواد شوینده مرغوب شسته نشود؛ رنگ‌ها در آن با یکدیگر آمیخته شده و فرش جلوه و زیبایی خود را از دست خواهد داد.

یکی از دلایل زرد شدن فرش‌ها و ریشه‌های آن هنگام شستشوی فرش در منزل، استفاده از مواد شوینده نامرغوب است. در روش شستشوی فرش با دستگاه، تار و پود فرش هیچ آسیبی ندیده و شستشو دقیق و تخصصی انجام می‌شود. در بسیاری مواقع موی حیوانات، پرز و موجودات موذی میکروسکوپی در الیاف فرش نفوذ می‌کنند که در شستشوی دستی قابل برطرف کردن نیستند. برای همین لازم است تا این عملیات حتما در قالیشویی انجام شود.

آبکشی فرش

از دیگر مراحل قالیشویی که اهمیت ویژه‌ای دارد؛ آبکشی فرش است. آبکشی فرش با فشار آب انجام می‌شود و بعد از آن مرحله آبگیری است. در این مرحله با تحت فشار قرار دادن فرش در دستگاه‌های ویژه که همچون سانتریفیوژ عمل می‌کنند؛ صورت می‌گیرد. این دستگاه‌ها به شکل محفظه‌ای استوانه‌ای هستند و فرش در داخل آن‌ها به چرخش درمی‌آید.

خشک کردن فرش

آخرین قسمت از مراحل قالیشویی ، خشک کردن فرش است. در روش سنتی فرش روی سطح زمین پهن می‌شود تا به مرور زمان خشک شود. این روش معایب بسیاری دارد. اول از همه در ماه‌های سرد سال، خشک شدن به این شیوه زمان زیادی می‌برد؛ حتی امکان دارد که فرش در معرض باران و برف قرار گیرد. همچنین مجاورت در هوای آزاد موجب ورود حشرات موذی و جانوران به فرش و نشستن آلودگی روی آن می‌شود. همچنین پوسیدگی و بوی نامطبوع از دیگر تبعات انجام این کار در منزل است.

گاهی هم فرش از داربست آویخته می‌شود که موجب جمع شدن آب در پایین فرش و زردی و پوسیدگی قسمت انتهایی می‌شود. قالیشویی بانو مجهز به گرم‌خانه مخصوص برای خشک کردن قالی است. در این مرکز کانون حرارت مرکزی توسط حرارت‌دهنده‌های پیشرفته تمام فضا به صورت یکدست و مساوی گرم می‌شود و عملیات خشک شدن فرش در کوتاه‌ترین زمان و با بهترین تکنولوژی صورت می‌گیرد.

مراحل شستن فرش در قالیشویی

مزایای شستن فرش در قالیشویی

مزایای مراحل شستن فرش در قالیشویی 

فرش از قدیمی ترین زیر اندازهایی است که در منزل هر ایرانی به عنوان یکی از ضروری ترین و مهم ترین اقلام استفاده می شود بنابراین شستشوی فرش اهمیت زیادی دارد، چرا که کیفیت شستشو برای حفاظت از بافت فرش بسیار الزامی می باشد. قالیشویی های مدرن در مقایسه با قالیشویی های سنتی از کیفیت و کارایی مناسب تری برخوردار هستند و از جمله مزایا و فواید شستن فرش در قالیشویی عبارتند از:

  • جابجایی فرش ها به صورت کاملاً ایمن و مطمئن
  • شستشوی فرش های با استفاده از دستگاه های مدرن و پیشرفته
  • شستشو با روش ها و تکنولوژی جدید
  • شستشوی فرش توسط افراد ماهر و مجرب
  • فرایند آبکشی با دستگاه و کاملاً یکدست و تحت زمانبندی مشخص و دقیق
  • آبگیری فرش ها با دستگاه های آبگیر جدید متناسب با نوع فرش، بدون وارد شدن آسیب به بافت فرش
  • عدم تاثیر شرایط جوی بر شستشو و خشک شدن فرش ها
  • استفاده از بهترین مواد شوینده

پیشنهاد مطالعه:آیا فرش در قالیشویی آسیب می بیند

نتیجه گیری

قالیشویی ابریشم مشهد یکی از بهترین و مجهزترین قالیشویی ها می باشد. شما می توانید فرش های خود را با خیال راحت به دست های توانای ابریشم مشهد بسپارید تا به بهترین شیوه شسته شود و به شما مشتری عزیز برگردانده شود. تنها کافیست با ما تماس بگیرید .

تماس با ما

 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*