روش های پاک کردن فرش

روش های پاک کردن فرش

از روش های مختلفی برای پاک کردن لک های روی فرش استفاده می شود، شاید برای شما هم این موضوع عذاب آور باشد که وجود برخی از لکه ها بر روی فرش می مانند.

فرش های تمیز به احتمال کمتری برای آلوده شدن با موجوداتی مانند سوسک، کک و احتمال کمتری برای سوختگی فرش است اما، نیازی به عجله نیست، زیرا خودتان می توانید با روشی که در این بخش خواهیم گفت یک پاک کننده مقرون به صرفه با استفاده از برخی از مواد خانگی تهیه کنید.

این مواد تمیز کننده خانگی، نه تنها باعث صرفه جویی پول شما می شوند، بلکه از بچه شما نیز در برابر مواد شیمیایی مضر موجود در پاک کننده ها، محافظت می کنند. شما باید مشتاقانه بدانید که کدام کالای خانگی که در کابینت نگهداری می کنید، برای تهیه تمیزکننده فرش خانگی و از بین بردن لکه ها مفید است اجازه دهید تا به آنها نگاهی بیاندازیم.

روش های پاک کردن فرش

جوش شیرین و سرکه سفید

مخلوط سرکه سفید و جوش شیرین، یک عامل پاک کننده بسیار عالی است این دو عنصر ،دارای خواص شیمیایی متفاوتی هستند، سرکه اسیدی است، در حالی که جوش شیرین خنثی است هنگامی که با هم مخلوط می شوند،

دی اکسید کربن تولید می کنند، که باعث ایجاد حباب های تمیزکننده و بی نظیری می شود. در کنار این دو ماده، شما همچنین به مایع ظرفشویی معمولی و آب گرم نیاز دارید همچنین می توانید برای تمیز کردن فرش ها از جوش شیرین و آب گرم نیز استفاده کنید.

سرکه و آب داغ

سرکه، طبیعتا به شدت اسیدی است، این ویژگی آن باعث شده تا یک ترکیب عالی برای تمیز کردن فرش باشد و بوی نامطبوع، همچنین خاک و لکه ها را نیز از بین می برد.

شما می توانید از سرکه ،به صورت خالص استفاده کنید یا آن را با آب داغ مخلوط کنید، به دلیل ساختار بسیار اسیدی اش، ابتدا آن را روی بخشی از قالیچه مرطوب تست کنید، و سپس روی کل فرش بریزید این یک پاک کننده فرش کارآمد خانگی است.

 جوش شیرین و پودر بوراکس

بوراکس، یک تمیزکننده سازگار با محیط زیست است، که لکه ها را به صورت مؤثری پاک می کند و ذرات گرد و خاک را از فرش حذف می کند، جوش شیرین، که یک جذب بوی عالی است، بو را از بین می برد و به فرش طراوت می بخشد. برای تهیه این پاک کننده، فقط به یک فنجان جوش شیرین، ۱ فنجان پودر بوراکس، ۱ قاشق غذا خوری سبزیجات خشک و چند قطره روغن نیاز دارید.

آب لیمو و پراکسید هیدروژن

این پاک کننده فرش خانگی، نه تنها آسان تهیه می شود، بلکه موثر نیز می باشد؛ پراکسید هیدروژن ،سفید کننده عالی است که از اکسیژن برای شکستن پیوندهای بین باکتری ها، خاک و سطح فرش استفاده می کند اضافه کردن چند قطره لیمو در این مایع باعث قوی تر شدن محلول می شود، و به این ترتیب به از بین بردن ذرات چسبیده به فرش کمک می کند.

روش های پاک کردن فرش

روش پاک کردن فرش

سرکه سفید، نمک و روغن

سرکه سفید ،دارای خاصیت اسیدی قوی است، بنابراین می تواند لکه های قوی که حیوانات خانگی شما باعثش شده را پاک کند برای استفاده، هر نوع پارچه مناسب است.

خواص طراوت دهی آن با افزودن روغن افزایش می یابد روغن نیز، با میکروب ها و باکتری هایی که در فرش قرار دارند، مبارزه می کند. نمک موجود در این پاک کننده در برداشتن لکه های آب آلبالو و امثال آن، بسیار موثر است.

این یکی از پاک کننده های خانگی مشهور فرش است، زیرا پاکیزگی و بوی خوشی را به همراه دارد. به جای آن، سرکه سفید را می توان با صابون مایع و آب گرم ترکیب کرد ،تا یک نوع تمیزکننده فرش ساخته شود.

شکر قهوه ای و پوست لیمو

شکر قهوه ای و پوست لیمو با هم، بهترین پاک کننده خانگی فرش هستند این پاک کننده، دوست محیط زیست است و همچنین غیر سمی و همراه با پاکسازی فرش، پوست لیمو نیز آن را معطر نیز می کند شکر قهوه ای، همچنین به معطر شدن آن نیز کمک می کند.

 آمونیاک و سرکه

آمونیاک، یک پاک کننده ارگانیک و طبیعی است، اما می تواند تغییر رنگ فرش را ایجاد کند، پس قبل از استفاده، آن را امتحان کنید بوی آن همچنین می تواند باعث مشکلاتی مربوط به ادرار حیوانات خانگی را ایجاد کند،

بنابراین حتما هنگام استفاده از آمونیاک، اقدامات ایمنی را انجام دهید. مخلوط سرکه و آمونیاک، یک راه حل عالی برای تمیزکاری است و سرکه، لک و بوی بد را از بین می برد.

سخن آخر

هنگامی که نسبت به زدودن لکه از فرش در منزل اقدام می‌کنید؛ باید همواره برخی نکات مهم را مدنظر قرار دهید. برای مثال جنس فرش اهمیت زیادی دارد. فرش‌های دستباف معمولا حساس‎‌تر بوده و به علت استفاده از رنگ‌های طبیعی ممکن است در صورتی که محلولی روی آن‌ها بمالید، رنگ پس بدهند.

یکی از نکات مهم برای پاک کردن لکه فرش در منزل، اقدام سریع و فوری پیش از خشک شدن فرش است. همچنین به یاد داشته باشید که از حوله برای پاک کردن استفاده کنید نه دستمال کاغذی. در برخی مواقع اگر آلودگی زیاد باشد دیگر نباید از شامپو فرش استفاده کنید این کار باعث چرک شدن فرش شما می  شود،

می توانید این کار را به قالیشویی های معتبر در این زمینه بسپارید قالیشویی ابریشم مشهد با بیش از دو دهه تجربه کار شست و شوی قالی شما را با دستگاه های روز انجام خواهد داد.

اگر شما هم قصد تمیزی فرش را دارید این کار را به ما بسپارید از طریق لنک های زیر می توانید با پشتیبان قالی شویی ابریشم در ارتباط باشید..

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*