نکات مهم در شست و شوی فرش

نکات مهم در شست و شوی فرش

یکی از نکات مهم در شست و شوی فرش تکاندن و گرفتن گرد و غبار از روی آن است. شما می توانید به صورت آهسته غبار را از تاروپود فرش بیرون کنید. اگر از فرش دستبافت استفاده می کنید سعی کنید آن را زیاد خیس نکنید تا به فرش آسیب نرسد.

بهترین کار این است که در هنگام شست و شو، فرش را در زمین شیب دار قرار دهید و آن را با آب ولرم بشویید. از قرار دادن فرش در معرض نور خورشید اجتناب کنید نور خورشید باعث می شود رنگ فرش تغییر کند.

در هنگام خشک کردن فرش را لوله نکنید با این کار فرصت رشد میکروب را به فرش می دهید و باعث ایجاد بوی بد در فرش می شود. بهترین راه شستن فرش ها این است که آن ها را به شرکت های معتبر فالی شویی بسپارید.

پادکست نکات مهم در شست و شوی فرش را، بشنوید:

نکات مهم در هنگام شست و شو فرش

  1. بهترین مواد شوینده، موادی هستند که آمونیاک و یا قلیایی باشند.
  2. اگر قالی گران قیمت دارید نباید به روش سنتی شست و شو دهید در این صورت ممکن است به آن صدماتی وارد شود که دیگر قابل جبران نباشد.
  3. گذاشتن اجسام داغ و گرمازا (اتو و بخاری) روی فرش نیز می توانند به آن آسیب بزنند و بافت فرش را دچار ناهمواری کنند و باعث ایجاد تغییر رنگ در فرش شوند. ​
  4. قبل از شستن فرش اگر بالای آن لکه ای دارد قبل از شست و شو آن را برطرف کنید اگر لکه های قرار گرفته بالای فرش را از بین نبرید باعث کهنه تر شدن آن می شود در نتیجه ثابت می ماند این کار باید توسط افراد متخصص این حوزه انجام شود.
  5. تا جایی که برایتان امکان دارد از فرش ها در جاهای مرطوب و یا فضاهایی که در مقابل نور مستقیم خورشید هستند، استفاده نکنید. این کار به بافت فرش شما آسیب می زند.

پاک کردن لکه از روی فرش بدون شست و شو

در هنگام ایجاد لکه بر روی فرش همان موقع بر روی آن پارچه تمیز بندارید تا لکه را به خود جذب کند، سپس با ترکیباتی همچون مایع ظرفشویی و سرکه سفید بهمراه آب ولرم یک اسفنج را آغشته به مواد کرده و با ملایمت شروع به از بین بردن لکه ها کنید.

نکات مهم در شست و شوی فرش

شست و شوی فرش

نحوه شستن انواع فرش در منزل

نحوه شستشو فرش ابریشم

فرش های ابریشمی دارای حساسیت و ظرافت هستند باید با دقت کافی از آنها نگهداری کنید در صورتی که این جنس فرش ها نیاز به شست و شو داشته باشند بهترین راه تمیز کردن آن ها سپردن به قالیشویی مطمئن است، قالیشویی ابریشم مشهد با دستگاه های مجهز این کار را به بهترین روش برای شما انجام می دهد.

اگر قصد این را دارید که خودتان کار شست و شوی فرش را انجام دهید از آب داغ و یا شوینده های شیمیایی قلیایی استفاده نکنید. برای شستن فرش های ابریشمی بهتر است که ابتدا با جاروبرقی گرد و غبار بین پرزهای فرش را جمع کنید و بعد از آن با مخلوط سرکه و آب شست و شو دهید.

شست و شوی فرش دست بافت

شستن فرش های دستبافت همانند فرش ابریشمی کار سختی است که نیاز به دقت بالایی دارد استفاده از شویندهای شیمیایی به فرش آسیب می زنند بهترین شستشو در منزل استفاده از مایع ظرفشویی و پودر صابون است.

از آنجایی که اکثر اینگونه فرش ها رنگ پس می دهند بنابراین نباید اینگونه فرش ها را از قبل خیس کرد چرا که باعث رنگ شدن قسمت های روشن قالی می شود. در نهایت آن را در مکانی دور از نور مستقیم نور خورشید پهن کنید.

شست شوی فرش ماشینی در خانه

در ابتدا گرد و غبار روی فرش را با جاروبرقی جمع کنید بعد از آن فرش را بر روی سطح تمیز پهن کرده و با شویندهایی همچون پودرهای لباس شویی در آب ولرم حل کرده و با یک برس نرم شروع به شست و شو کنید.

تمیز کردن فرش با شامپو فرش

اگر مطمئن هستید فرشتان زیاد کثیف نیست و نیاز چندانی به شست و شو کامل ندارد می توانید از شامپو فرش ها برای درخشان و تمیز کردن استفاده کنید. برای اینکار ابتدا روی فرش را با جاروبرقی تمیز کنید.

سپس طبق دستورالعمل روی بطری، شامپو فرش را با مقداری آب ولرم مخلوط کرده و با یک اسفنج بر روی سطح فرش بکشید. در نهایت با یک دستمال تمیز شروع به تمیز کردن سطح فرش کنید. دقت داشته باشید که تا زمانی که فرشتان کاملا خشک نشده هرگز روی آن راه نروید و یا روی آن ننشینید چرا که آلودگی را بیشتر جذب می کند.

اگر شما هم از جمله افرادی هستید که به پاکیزگی فرش اهمیت می دهید بهتر است آن را به قالی شویی های معتبر بسپارید تا با خیال آسوده این کار را برای شما انجام دهند.

قالی شویی ابریشم مشهد با بیش از دو دهه فعالیت در زمینه شست و شوی فرش با دستگاه های پیشرفته این آسوده خاطر بودن را برای مشتریان خود فراهم کرده است. برای مشاوره می توانید از طریق لینک زیر در ارتباط باشید.

تماس با ما

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*