قالیشویی ابریشم مشهد

مراحل شستشوی فرش ابریشم در قالیشویی

شستشوی فرش ابریشم ماشینی یک کار کاملا تخصصی است که با شستشوی دیگر فرش ها کاملا متفاوت است .از آنجا که بافت فرش ابریشم کاری بسیار دقیق و پر زحمت بوده؛ باید توجه بیشتری در حفظ و نگهداری این فرش ها صورت بگیرد. به همین جهت مراکز قالیشویی دقت ویژه ‌ای به نحوه شستشوی این نوع فرش ها دارند.

ما دراین مقاله درباره مراحل شستشوی فرش ابریشم صحبت خواهیم کرد تا شما دوستان عزیز بتوانید ضمن تمیزی فرش، سلامت و زیبایی آن را نیز حفظ کنید.با ما همراه باشید.

 شستشوی فرش ابریشم 

شستشوی فرش ابریشم ماشینی یک کار کاملاً تخصصی است که با شستشوی دیگر فرش ها متفاوت می باشد. زیرا فیبر ابریشم که در تولید این فرش ها مورد استفاده قرار گرفته. به دلیل طبیعی بودن ویژگی های منحصر به فردی به فرش می دهد.

از آنجا که بافت فرش ابریشم کاری بسیار دقیق و پر زحمت بوده؛ باید توجه بیشتری در حفظ و نگهداری این فرش ها صورت بگیرد. به همین جهت مراکز قالیشویی دقت ویژه ‌ای به نحوه شستشوی فرش ها دارند.در ادامه مراحل شستشوی فرش را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

این مطلب از ویکی پدیا هم میتونه جالب باشه: تاریخچه قالیشویی

 

شستشوی فرش ابریشم

مراحل شستشوی فرش ابریشم

 

مراحل شستشوی فرش ابریشم در قالیشویی

 

غبارگیری 

غبارگیری اولین مرحله از شستشوی فرش ابریشم در قالیشویی ها می باشد.که در این مرحله باید گرد و غبار موجود  را  به وسیله دستگاه های مخصوص  قالیشویی که به آن برس های غلتکی می گویند از روی فرش بزداییم.

نکته قابل توجه در این مرحله تنظیم دور برس غلتکی می باشد.که مستلزم مهارت و تجربه بالای اوپراتور ماشین است تا با توجه بهجنس الیاف ، قدمت و انعطاف پذیری فرش ، دور دستگاه را برای هر فرش جداگانه تنظیم کردهو در ابتدای غبارگیری فرش با دقت بازرسی چشمی انجام دهد که اطمینان یابد دور انتخاب شده مناسب است ،در غیر اینصورت کار متوقف شده و تنظیمات اصلاح می شود .

شستشو و آبکشی

در این مرحله هرگونه آب اضافی باقی مانده در فرش کاملاً جدا میشود. این فرایند باید به شکل کاملاً استاندارد و به آهستگی صورت بگیرد. به همین جهت دما نباید از ۴۰ درجه سانتیگراد افزایش یابد. همچنین خشک‌کردن فرش در معرض نور مستقیم خورشید، موجب تغییر رنگ فرش می شود. پس باید در قالیشویی ها از ابزارها و تجهیزات استاندارد و تخصصی برای خشک کردن فرش ها استفاده کنند.

بسته بندی به صورت رول

پیش از ورود فرش ها به دستگاه رول ، آنها با ظرافت و ریز بینی بالایی کنترل و بازرسی می شوند.تا در صورت وجود لکه و یا ایرادات دیگر به بخش های مورد نیاز ارجاع شوند .همچنین برخی فرش ها پس از شست و شو دچار کجی می شوند.که می بایست با اندازه گیری و مقایسه قطرهای هندسی فرش کنترل شود.در صورتی که این عارضه برای فرشی ایجاد شده باشد توسط دارکش های با تجربه دارکشی خواهد شد .

در نهایت فرش های شسته شده که در تمامی مراحل در کمال دقت و امانتداری.با استفاده از تجهیزات بروز و بهترین مواد اولیه و تحت نظر اوپراتورها و استادکاران با تجربه ، حمل ، شور ، خشک و رول شده اند .

 

قالیشویی ابریشم مشهد

مراحل شستشوی فرش ابریشم

این مطلبم میتونه براتون مفید باشه :نکات مهم و کلیدی برای شستشوی فرش

 

مواد شوینده مصرفی برای شستن فرش ابریشم

باید طبیعی و یا دارای کمترین میزان مواد شیمیایی و عاری از مواد قلیایی یا اسیدی قوی باشد .

حساسیت الیاف ابریشمی تا جایی است که حتی مواد طبیعی نیز روی قطعه ای از فرش تست می شوند.

تا اطمینان حاصل شود که باعث رنگ پریدگی و محو شدن نقوش روی فرش نمی شوند .

لذا این کار مستلزم مهارت ، تخصص و تجربه بالایی است .

نکات مهم در شستشوی فرش ابریشم

  • استفاده از افراد متخصص برای شستشوی فرش
  • چک کردن رنگ های الیاف فرش با استفاده از یک دستمال سفید مرطوب قبل از شروع شستشو
  • خیس کردن فرش به مدت طولانی در پروسه شستشو
  • بررسی تکنیک رنگرزی فرش و استفاده از مواد شوینده مناسب آن

تمامی مواردی که در اینجا ذکر شد. تنها توسط مراکز قالیشویی که به تمامی مراحل شستشوی فرش با مواد خاص کاملاً مسلط می باشند. اجرا می گردد. با یک انتخاب مناسب می توانید با خیال راحت فرش خود را به قالی شویی بسپارید.

شستشوی فرش ابریشم مشهد

مراحل شستشوی فرش ابریشم

سخن آخر

ما دراین مقاله تلاش کردیم تاشما عزیزان را با  مراحل شستشوی فرش ابریشم آشنا کنیم.امیدواریم که مفید واقع شده باشد و اما در نهایت به شما پیشنها می کنیم اقدام به شستن فرش ابریشم در منزل نکنید چرا که فرش های ابریشم از بافت و ظرافت خاصی تشکیل شده  و هم چنین بسیار پر زحمت بوده است در نتیجه برای این که سلامت و زیبایی فرش را حفظ کنید،آن رابه قالیشویی های معتبری هم چون ابریشم مشهد بسپارید.

تماس با ما

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*