یک کارآفرین نمونه کشوری و مدیر قالی شویی ابریشم مشهد مطرح کرد: فرش ایران عمری به درازای تاریخ هنر و فرهنگ ایرانی دارد/ شستشوی مکانیزه راز دوام و بقای فرش

از همان زمان که فرش به عنوان زیر انداز و کف پوش ایرانی ها مورد استفاده قرار گرفت مسئله نظافت و پاکیزگی آن همواره به عنوان دغدغه خانواده ایرانی بوده و هست.

مصاحبه: سید محمد محمدی

از قدیم فرش‌ها توسط خود افراد در حیاط‌ها و خیابان شسته و در مقابل نور خورشید خشک می‌شد. استفاده از شوینده‌های معمولی و نحوه شستشو توسط افراد که معمولا به صورت غیر اصولی صورت می گرفت در نهایت صدمات فراوانی به بافت فرش‌ها وارد می آورد.

علاوه براین، روش سنتی، روشی بسیار سخت و وقت گیر بود و موجب هدر رفتن مقادری زیادی آب می شد.

کم کم با پیشرفت علم و تغییر شیوه زندگی به خصوص زندگی آپارتمان نشینی باعث شد صنعت قالیشویی در شهرها پیشرفت کند، به طوری که امروز به صورت مکانیزه فرش‌هاشسته می شود. در قالیشویی ها علاوه بر شست شوی فرشهای ماشینی ودستباف، پاک کردن لکه‌های سخت روی فرش، از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌ها، باز سازی و ترمیم انواع فرش‌های دستبافت، کلیه خدمات رفوگری، رفع سوختگی و پارگی انجام می‌شود.

جالب است که بدانید صنف قالیشویی از سال ۱۳۵۱ در ایران فعالیت خود را شروع کرده هر چندسابقه قالشیویی را می توان از چند سال قبل از این تاریخ مشاهده کرد، اما تشکیل اتحادیه و سامان یافتن این کسب و کار مربوط دهه ۵۰ شمسی است.

مهندس علی داوودنیا یکی از کار آفرینان برتر کشور است که مدیریت قالیشویی ابریشم مشهد را برعهده دارد.

در ادامه گفتگویی با این کار آفرین برتر در زمینه صنعت قالیشویی انجام شده است که می توانید مطالعه بفرمایید.

تاریخچه و هدف شما از تاسیس و راه اندازی این مجموعه چه بوده است؟
۱۵ پیش سال وقتی دیدم جوانان بیکاری زیادی در جامعه هستند تصمیم گرفتم خانه شخصی‌ام را بفروشم تا با پول آن کسب کاری راه بی اندازم تا بتوانم برای چند نفر شغل ایجاد کنم با توجه به اینکه فرش یک کالای استراتژیک برای ایران بود به نظرم رسید که بحث شست و شو می تواند برای چند نفر شغل ایجاد کرده و هم اینکه با شستو شوی مناسب این کالای ارزشمند را حفظ کرد.

در حال حاضر چند نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در قالیشویی شما مشغول به کار هستند؟
حدود ۵۰ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم در این مجموعه مشغول به کار هستند که این موضوع باعث افتخار ما و مشهدی های عزیز است.

از دیدگاه شما کدام ویژگی فردی بیشترین تأثیر را در موفقیت شما داشته است؟
به نظر من علاقه و پشتکار دو عامل مهم در موفقیت من بوده است اگر این دو عامل در یک کار آفرین نباشد با اولین شکست مایوس می‌شود و دست از ادامه فعالیت بر می‌دارد فردی که با اولین شکست تسلیم می‌شود هرگز نمی‌توانند به پیشرفت و موفقیت دست پیدا کند.

شکست در کار را چگونه توصیف می‌کنید؟ به نظر شما آیا شکست لازمه پیشرفت و پیروزی هست؟
به نظرم شکست جزیی از کارهای کار آفرینان است در واقع در این کارها نه یک بار بلکه شاید چندین بار انسان شکست بخورد اما فرد نباید مایوس شود، به نظر من شکست لازمه پیروزی است به دلیل که تا شکست نخوری ایرادات شناسایی و رفع نمی شود.

بنابراین اگر بتوانید از شکست‌ها درس بگیرید و دلسرد نشوید و ادامه دهید قطعا به نتیجه می‌رسید ولی اگر دلسرد و ناامید و تسلیم شوید شما هرگز پیشرفت نخواهید کرد .

وجه تمایز کار شما با افراد دیگر این حرفه در چه مواردی است ؟چه چیزی خدمات شما را متفاوت می‌کند؟
به نظر من وجه تمایز ما با بقیه همکاران در بحث قالیشویی چند مورد می تواند ذکر کرد اولین مورد فضای بسیار بزرگی که ما داریم حدود ۱۲هزار متر است که حدود ۵هزار متر آن مسقف است.

دستگاه‌های شست‌وشو اتومات پیشرفته است به خصوص دستگاه گرم خانه اتوماتیک داریم که نظیر آن را در شمال شرق کشور نداریم.

نسبت برخورد با مشتری ها و شامپو ها و مواد شوینده که برای شستشوی فرش پرسنل مجرب و با وفایی داریم که در واقع هر ماه در شست و شوی فرش آموزش می‌بینند که این باعث شده شستشوی فرش توسط تیم ما نسبت به جاهای دیگر از کیفیت برتری برخوردار شود.

یکی از مهمترین پشتوانه‌های یک کارآفرین نقدینگی و سرمایه مالی است. به عنوان یک کارآفرین این موضوع را چطور ارزیابی می کنید؟
سرمایه در کار آفرینی یکی از مواردی بسیار مهم است، در بحث کار آفرینی و ایجاد یک شغل، مثل شغل ما، باید سرمایه زیادی داشته باشی، من برای تامین سرمایه قالیشویی ۱۵ سال پیش، خانه شخصی‌ام را فروختم و مقداری هم از بانکها وام گرفتیم.

به عنوان شخصی که در زندگی تجربیات زیادی کسب کردید و توانسته‌اید پیشرفت کنید چه توصیه‌ای به کسانی دارید که می‌خواهند در این راه قدم بگذارند؟
قالیشویی یک سری خوبی‌ها و یک سری مشکلاتی دارد.

داشتن سرمایه، مکانی برای راه اندازی قالیشویی مسئله محیط زیست، آب و برق و گاز و مسائل اداری که خود این موضوع پروسه جدایی دارد، همه از جمله مشکلات برسر راه یک کار آفرین است.

کسی که وارد این حرفه می‌شود علاقه مند باشد و این پروسه را پشت سر بگذارد به نظر می‌رسد شغل مطلوبی باشد. ولی خب یک عده آمده‌اند در این کار و نتوانسته‌اند متاسفانه ادامه بدهند و مجبور شدند جمع کنند و عده‌ای دیگرهم توانسته بر این مشکلات غلبه کنند و ادامه دهند به نظر من اول باید علاقمند باشند. علاقمندی شرط مهمی است چون این شغل سختی‌ها زیادی دارد که اگر علاقه مند نباشید قطعا با مشکل مواجه می‌شوید و این کار بعد از علاقه به پش نیاز دارد.

مهمترین دغدغه ای که اکنون با آن مواجه هستید چیست؟
بزرگترین دغدغه ما نقدینگی است اگر بانک بتواند به ما وام بدهند بحث وثیقه را همین ملک مجموعه را قبول کنند و ما بتوانیم تسهیلاتی بگیریم نسبت به خرید و تعویض بعضی از امکانات مان اقدام کنیم به نظر خیلی بهتر می آید.

جناب مهندس داوودنیا چشم انداز کسب و کار خود را در کوتاه مدت و درازمدت چگونه می‌بینید؟
بنده یک استراتژی برای شغل خودم قائلم ‌و از همان زمان یک استراتژی تدوین کردم که در کوتاه و بلند مدت برای خودم تعریف کردم که خوشبختانه توانستم در این ۱۵ سال تقریبا جز یکی بهترین برندهای قالی شویی در سطح مشهد باشم این باعث افتخار من است چرا که از همان ابتدا کار با برنامه وارد این شغل شدم‌ از کجا شروع کنیم و به کجا برسیم.

در درازمدت برنامه‌های دیگر داریم که انشالله طبق برنامه داریم پیش می رویم.

از توضیحات شما بسیار سپاسگزارم. در انتها اگر موضوع یا صحبتی هست بفرمایید؟
در پایان از مشتریان محترم تشکر می‌کنم که با این مجموعه در ارتباط هستند و درخواست می کنم ما را با پیشنهادات و انتقادات خود بهره مند و پرسنل قالی شویی را فرزندان خود بدانند.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*