خانه / قالیشویی ابریشم مشهد / کدام شهر بهترین قالی و فرش دستباف را دارد ؟؟؟

کدام شهر بهترین قالی و فرش دستباف را دارد ؟؟؟

هر چند صنعت قالی بافی از دیر باز در میان عشایر و روستاییان قم رایج بوده و با بافت بسیار ریز بر سر زبان ها بوده  ولی سابقه قالیبافی در قم به ۸۰ سال قبل در قرن مدرن می رسد؛ و این زمانی رخ داد که تجار و قالی فروشان کاشان دارهای قالی را به قم برده و شروع به تعلیم  این حرفه در مقیاسی محدود کردند.

فرش دستبافت قم را با توجه به تنوع طرح، رنگ، پرز، نوع بافت و الیافی که در آن به کار می رود بسیار ارزش مند و لوکس است ، میتوان آیینه ای تمام نما از فرش ایران خطاب کرد.

تنوع فرش در قم به اندازه ای است که هیچ استانی این گونه نیست فرش قم ، به طور کلی در فرش قم به راحتی میتوان  تنوع نقشه یه طرح ، رنگ ، نوع بافت و… را باهم در یکجا دید. همه سبک های مناطق فرش بافی ایران را می توان در قم مشاهده کرد. البته که حاصل این دستبافته به دلیل ذوق و سلیقه و ابتکار بیش از حد  هنرمندان قمی می باشد. ساختار و ویژگی فرش قم عبارت است از:جنس الیاف-شیوه ی بافت-ابعاد فرش ها-رنگ های به کار رفته در فرش ها-طرح های رایج

با توجه به این که در سال ۱۳۷۳ در مورد کارگاه های قالیبافی آمارگیری انجام شد، در استان قم حدود ۳۰۰۰ واحد کارگاه قالی بافی دایر بود که بیشتر این کارگاه ها در مرکز استان وجود داشت و تعدادی هم در بخش های تابعه مشغول به بافت بودند، امروزه به ۴۰۰۰ کارگاه قالیبافی رسیده است.علاوه بر این ها تعداد بسیار زیادی نیز کارگاه های خانگی وجود دارد. امروزه قم، به پایتخت فرش کشور تبدیل شده است (خصوصا فرش تمام ابریشم) و در بازار های جهانی به بافت و طرح و رنگ آمیزی ظریف، اصیل و متین شهرت یافته است و به دلیل ویژگی های خاصی که داراست، ۹۰ درصد فرش های تولید شده در این شهر به خارج از کشور صادر می شود و هنر و صنعت فرش دستبافت قم در بازار های جهانی از جایگاه مناسبی برخوردار است.

 

قالیشویی در مشهد
مطلب پیشنهادی : شست و شوی اتوماتیک ، مزیت بزرگ قالیشویی !!!

برای سفارش قالیشویی به صفحه ی ثبت سفارش آنلاین مراجعه نمایید.

سفارش قالیشویی

درباره‌ی اپراتور لاین استور پشتیبان لاین استور

همچنین ببینید

قالیشویی

معنی اصطلاح مقاط در صنعت فرش

در هر نوع فرش یا تابلوفرش، اصطلاحی به نام مقاط وجود دارد که به معنی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *